New 2026 Dutchmen RV Kodiak 3420BHTS Travel Trailer
2026 3420BHTS Features and Options
Free Yearly Inspection For Life On All Our New Models!!!
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Price:
$71,736
You Save: $24,255
Sale Price: $47,481
You Save: $24,255
Sale Price: $47,481
Dalton RV - AR
Location: Plumerville, AR
Stock# 970468
Location: Plumerville, AR
Stock# 970468
Exterior Color: White
Interior Color: Grey
Stock# 970468
Exterior Color: White
Interior Color: Grey
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3420BHTS Specifications
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Grey |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 1225 lbs |
| GVWR | 9735 lbs |
| Dry Weight | 8360 lbs |
| Cargo Capacity | 1335 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | 225/75R15/E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen, Bunks, Dinette, Sofa |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4YDTKDR2XTZ970468 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


