New 2026 Dutchmen RV Kodiak 226MLSL Travel Trailer
Dutchmen Kodiak travel trailer 226MLSL highlights:
- Rear Corner Full Bath
- Front Private Bedroom
- 18' Power Awning
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
You'll love the amount of space in this travel trailer thanks to the large slide out, which houses the sofa, refrigerator, oven and microwave. The chef of your group will also appreciate the generous counter space in the back, along with a large sink for easy cleaning. A booth dinette provides a place to dine, play games and let a guest stay over, while you take the queen bed in the front private bedroom. There are also dual bedside wardrobes and an overhead cabinet for your belongings. And don't overlook the rear corner bath with a toilet, vanity with counter space and a shower skylight.
Each Kodiak travel trailer by Dutchmen includes a diamond front plate, easy lube axles, and a power tongue jack for hassle-free towing. The bear cave storage will allow you to bring along all the camp gear, and the power awning with an LED light will create an inviting outdoor space. Head inside to enjoy the designer valances, blackout roller shades, and seamless countertops. There is also HyperDeck flooring that will withstand your many adventures plus a 6' 8" interior height for more head room. A high output furnace and 13.5k BTU A/C will keep you comfortable, and the on-demand tankless water heater will provide instant hot water when you need it!
Blue Fox Rv
390 W 2500 N North Logan Utah
435-890-4602
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 5555
Interior Color: Carbon, Savannah
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Carbon, Savannah |
| Hitch Weight | 510 lbs |
| Dry Weight | 5200 lbs |
| Cargo Capacity | 2300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Kodiak 226MLSL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


