New 2026 Dutchmen RV Kodiak 130BHS Travel Trailer
BUNK HOUSE / FRONT QUEEN BED / POWER AWNING / POWER TONGUE JACKS / DRY WEIGHT 2,300 LBS !!
View all Kodiak Floorplans
2026 130BHS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 KODIAK 130BHS
- DÉCOR – KODIAK =- STONE
- KODIAK PACKAGE
- KODIAK VALUE PACKAGE
- 8K A/C
- REFRIGERATOER – 12V – 3CF
- RVIA SEAL – GO CAMPING
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$25,488
You Save: $10,493
Sale Price: $14,995
You Save: $10,493
Sale Price: $14,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37862
Location: Turlock, CA
Stock# 37862
Interior Color: Carbon, Savannah
Stock# 37862
Interior Color: Carbon, Savannah
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 130BHS Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 15 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Carbon, Savannah |
| Hitch Weight | 340 lbs |
| Dry Weight | 2300 lbs |
| Cargo Capacity | 1160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 8' Power w/LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 970271 |
For more information
Contact Us
Kodiak 130BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


