New 2026 Dutchmen RV Colorado 270BHC Travel Trailer
Double-Size Bunks, Front Queen Bed, Pass-Through Storage & Double Axle
Dutchmen Colorado travel trailer 270BHC highlights:
- Double-Size Bunks
- Front Queen Bed
- Pass-Through Storage
- Double Axle
Your whole family will have a good time in this travel trailer! You can easily set up the 14' awning with LED lights, grab your camp chairs from the pass-through storage, and start making meals using the inside kitchen amenities like a refrigerator and three burner range. After mealtime, you can play games at the booth dinette before getting cleaned up in the full corner bathroom. The kids or guests can have their own double-size bunk beds, and you will love having a front residential queen bed at night. There is even a hinged entertainment center with a fireplace and a hidden pantry behind it to conveniently grab a snack and set up a movie!
With any lightweight Colorado travel trailer by Dutchmen, you will enjoy plenty of interior space, quality construction, and conveniences to make each trip enjoyable. There are full bath and kitchen amenities to make life at the campground easier than ever, plus you'll find cozy seating spaces and comfortable sleeping arrangements to fit your needs. There are also plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear, food and more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# B50357
Interior Color: STONE
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | STONE |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| Dry Weight | 5520 lbs |
| Cargo Capacity | 2080 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTC0N26TZ950357 |
Colorado 270BHC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


