New 2026 Dutchmen RV Colorado 23BHC Travel Trailer
Dutchmen Colorado travel trailer 23BHC highlights:
- Queen Bed
- Kitchen Pantry
- Full Bath
- Sleeps Eight
Camping with a larger group can be easier than you think with this trailer in tow! There is a U-shaped booth dinette within the slide out that will provide more space, a place to dine, and additional sleeping space. The little ones will love the double-size bunks, and you'll have the front private bedroom all to yourselves at night. Everyone can take turns cleaning up in the full bathroom, and the kitchen includes everything you need to cook meals each day, a microwave oven, an oven, plus a refrigerator!
With any lightweight Colorado travel trailer by Dutchmen, you will enjoy plenty of interior space, quality construction, and conveniences to make each trip enjoyable. There are full bath and kitchen amenities to make life at the campground easier than ever, plus you'll find cozy seating spaces and comfortable sleeping arrangements to fit your needs. There are also plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear, food and more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 11250339
Interior Color: STONE
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | STONE |
| Hitch Weight | 766 lbs |
| Dry Weight | 5854 lbs |
| Cargo Capacity | 2896 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTC0L23T8950339 |
Colorado 23BHC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


