New 2026 Dutchmen RV Astoria 3173RLP Fifth Wheel
REAR LIVING / AUTO LEVELING SYSTEM /THREE SLIDEOUT/ 16 CUBIC FOOT REFER/ SOLAR PACKAGE/ 2 AC !!
View all Astoria Floorplans
2026 3173RLP Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 ASTORIA 3173RLP
- Decor - Astoria – Latte
- Exterior Decor - Astoria – White
- Premium Package
- All Weather Thermal Paage
- Slideout Awning Discount
- LED TV
- Theater Seating
- Solar Panel System
- 2nd 13.5KNC
- Fireplace
- Washer/Dryer Prep
- Bedroom TV
- Painted Front Cap
- Automatic Leveling System
- Secure Stance Step
- Solid Surface Counlerlops
- 50 AMP Service wI 2nd NC Prep
- 15K NC
- Refrigerator - 12V - 16 cf
- SlideoutAwning
- Free Standing Dinette and Chairs
- RVIA Seal - Go Camping
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37814
Location: Turlock, CA
Stock# 37814
Interior Color: Bayport, Lexington
Stock# 37814
Interior Color: Bayport, Lexington
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3173RLP Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Interior Color | Bayport, Lexington |
| Hitch Weight | 2299 lbs |
| Dry Weight | 10375 lbs |
| Cargo Capacity | 1625 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR HD LED TV, BR HD LED TV |
| Awning Info | 11' and 13' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 915091 |
For more information
Contact Us
Astoria 3173RLP Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


