New 2026 Dutchmen RV Aspen Trail Mini 17RB Travel Trailer
SOLD! I WENT TO DILLON, MT!
$799 OVER INVOICE! AND WE WILL SHOW YOU THE INVOICE! WE LIQUIDATE EXCESS INVENTORY FOR ASPEN TRAIL AND YOU SAVE!
For $799 over invoice you get the following included at NO CHARGE!
- Dealer PDI(Prep)
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To The RV Club Unlimited For Only $219.95!
- Camper College Orientation
- 1 RV Deep Cycle Battery And Battery Box-Add A 2nd Battery For $249
- Valterra Silver Bundle Kit-Kit Includes
- Lead Free Water Regulator
- Wheel Chock(2)
- 15-30 Power Adapter
- RV Dump Goves
- EZ Coupler 10' Sewer Hose
- 90 Degree Clear Sewer Fitting
- Softness Toilet Tissue
- Pure Power Blue Drop In Toilet Chemical
- Drinking Water Hose
This Dutchmen Aspen Trail Mini travel trailer 17RB includes these factory options:
- Stone Interior
- Aspen Trail Mini Value Package
- 8K BTU Roof Air Conditioner
- Solar Prep
- Power Awning
- Radial Tires
- 12 Volt 3 Cubic Foot Fridge
- Rear Bath
- RV Queen Bed
- Booth Dinette
- Bath Linen Closet
A perfect couples coach that could sleep one or two more, depending on size, using the booth dinette which can be converted at night This unit is cozy and convenient providing you just what you need to enjoy a little adventure away from home. For meals, there is a two-burner cooktop and sink, plus a 3.3 cu. ft. refrigerator for your perishables. Overhead cabinetry can be found along both sides for your dishes and things. You will all appreciate the convenience of having your own rear bath so that you don't need to use the campground facilities at night. You will also enjoy spending time outside with an 8' awning to provide even more living space outdoors!
Any Aspen Trail Mini travel trailer by Dutchmen RV will provide you and your family a lightweight and compact unit filled with comfort and style. Each unit features an 8' 0" wide-body chassis, a power awning, and tinted safety glass windows. The 6' 4" interior height and pleated night shades will make you feel right at home, and you'll appreciate ample storage space for your personal belongings, camp gear and more! Each model also includes a 20,000 BTU furnace and 8,000 BTU roof-mounted A/C to keep you comfortable!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# NTD0581
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Hitch Weight | 400 lbs |
| Dry Weight | 3020 lbs |
| Cargo Capacity | 1385 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 8' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
Aspen Trail Mini 17RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


