New 2026 Dutchmen RV Aspen Trail Mini 13FB Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
View all Aspen Trail Mini Floorplans
2026 13FB Features and Options
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Optimum RV
Location: FL, Ocala
Stock# 0AS343
Location: FL, Ocala
Stock# 0AS343
Interior Color: 5
Stock# 0AS343
Interior Color: 5
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 13FB Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Interior Color | 5 |
| Hitch Weight | 242 lbs |
| GVWR | 4100 lbs |
| Dry Weight | 2816 lbs |
| Cargo Capacity | 1284 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Generator | NO |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Axle Weight | 1 lbs |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 4YDTATE14T8920343 |
For more information
Contact Us
Aspen Trail Mini 13FB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


