New 2026 Dutchmen RV Aspen Trail Mini 13FB Travel Trailer
SPEAK TO ONE OF OUR PURCHASING EXPERTS IN LA FERIA AT 956-215-8805
View all Aspen Trail Mini Floorplans
2026 13FB Features and Options
SPEAK TO ONE OF OUR PURCHASING EXPERTS IN LA FERIA AT 956-215-8805
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Optimum RV
Location: TX, La Feria
Stock# 2AS0332
Location: TX, La Feria
Stock# 2AS0332
Stock# 2AS0332
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 13FB Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Hitch Weight | 242 lbs |
| GVWR | 4100 lbs |
| Dry Weight | 2816 lbs |
| Cargo Capacity | 1284 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Generator | NO |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| VIN | 4YDTATE1XT8920332 |
For more information
Contact Us
Aspen Trail Mini 13FB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


