New 2026 Dutchmen RV Aspen Trail Mini 13FB Travel Trailer
All new SUV towable Aspen Mini 13FB, small but large in features!
Dutchmen Aspen Trail Mini travel trailer 13FB highlights:
- Front 54" x 74" Bed
- 8' Power Awning
- 36" Shower
- Rear Entry Door
This lightweight unit may surprise you with the comfort found inside. You can sleep comfortably each night on the front 54" x 74" full-size bed with a 36" x 92" fold-down bunk above, and there is a wardrobe to keep your things tidy. A two-burner cooktop and microwave oven will let you make breakfast for everyone in the morning, and the booth dinette provides a place to dine together.
Any Aspen Trail Mini travel trailer by Dutchmen RV will provide you and your family a lightweight and compact unit filled with comfort and style. Each unit features an 8' 0" wide-body chassis, a power awning, and tinted safety glass windows. The 6' 4" interior height and pleated night shades will make you feel right at home, and you'll appreciate ample storage space for your personal belongings, camp gear and more! Each model also includes a 20,000 BTU furnace and 8,000 BTU roof-mounted A/C to keep you comfortable!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 8714
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Hitch Weight | 242 lbs |
| Dry Weight | 2816 lbs |
| Cargo Capacity | 1284 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 8' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
Aspen Trail Mini 13FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


