New 2026 CrossRoads RV Zinger Lite Mini 12BH Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger Lite Mini travel trailer 12BH highlights:
- Private Bath
- Overhead Cabinets
- Queen Bed
- Sleeps Four
This compact, yet cozy travel trailer is perfect for weekend trips to the lake. There is a queen bed up front with overhead cabinets for your books, board games and more. Your guests or littles ones can claim the bunk beds in the rear corner, and everyone can stay clean with the private shower and toilet. A functional kitchenette will let you make meals for your crew, and the refrigerator will keep cold items fresh!
OPTIONS:
- Convenience Package
- 8K BTU A/C
- Solar Prep
- Radial Tires
- Power Awning
- 3 cf. 12V Refrigerator
LIST OF OPTIONS MAY NOT BE ACCURATE
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 510-26
Interior Color: Desert
| Sleeps | 4 |
| Length | 15 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Interior Color | Desert |
| Hitch Weight | 336 lbs |
| Dry Weight | 2460 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRE10T8370232 |
Zinger Lite Mini 12BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


