New 2026 CrossRoads RV Zinger 18QB Travel Trailer
Just arrived at our dealership—the 2026 Zinger Lite 18QB is the perfect lightweight getaway camper, featuring a comfortable queen bed, smart layout, and easy towing for your next adventure!
CrossRoads RV Zinger Lite travel trailer 18QB highlights:
- Triple Bunks
- Full Bath
- Kitchen Overhead Cabinets
- Microwave Oven
This is the perfect travel trailer to bring along guests or little ones since there are bunk beds in the back, along with a third bunk above a jackknife sofa. There is also a fold-up table by the sofa where you can dine at each day. This Zinger Lite kitchen includes a microwave oven, cooktop, and a 12V refrigerator for perishables. When you're ready for some shut-eye, the RV queen bed up front will provide a great night's rest, and there is bedroom overhead storage for your belongings.
Join the CrossRoads family with a Zinger Lite travel trailer! You'll enjoy an abundance of standard features you would usually find with higher priced travel trailers. Each model features a Super Flex Alpha Roof and front diamond plate for added strength and durability. There is also an electric awning outdoors, along with pass-through storage, rear ladder prep, and a tankless on-demand water heater for added convenience. The interior features pleated shades/mini blinds/fabric window treatments, a 12V refrigerator, comfortable seating and seating spaces, plus plenty of storage for your personal belongings and camp gear!
With over 45 years as a family run business we carry great new products from brands like Jayco, Forest River, Venture RV and DRV, and Crossroads and Thor Motor Coach. Southern RV also features certified pre-owned RV's from companies like Keystone, Brinkley, Heartland, Airstream and Alliance,Tiffin and Winnebago. Come into our Cumming or Mcdonough locations and take advantage of the exceptional customer experience and marvelous pricing that has positioned Southern RV as one of the most awarded RV Dealers in the America with two RV Business Top 50 Dealer awards, three Inc. 5000 awards, as well as a Top Ten Venture RV Dealer for four years in a row.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# ZT18QB0590
| Sleeps | 6 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 488 lbs |
| Dry Weight | 3282 lbs |
| Cargo Capacity | 1118 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRG18T8370590 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


