New 2026 CrossRoads RV Zinger Lite 12RD Travel Trailer
View all Zinger Lite Floorplans
2026 12RD Features and Options
CrossRoads RV Zinger Lite Mini travel trailer 12RD highlights:
- Private Bath
- Overhead Cabinets
- 54" x 74" Bed
- Sleeps Three
This compact, yet cozy travel trailer is perfect for weekend trips to the lake. There is a full-size bed up front with an overhead cabinet for your belongings. A functional kitchenette will let you make meals for your crew, and there is a booth dinette where you can dine together. There are also overhead cabinets above the dinette for snacks, board games and more!
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Price:
$21,107
You Save: $7,112
Sale Price: $13,995
You Save: $7,112
Sale Price: $13,995
Blue Compass RV
Location: San Antonio TX
Stock# T131091
Location: San Antonio TX
Stock# T131091
Stock# T131091
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 12RD Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Full |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRE18T8370303 |
For more information
Contact Us
Zinger Lite 12RD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


