New 2026 CrossRoads RV Zinger Lite 12RD Travel Trailer
2026 12RD Features and Options
CrossRoads RV Zinger Lite Mini travel trailer 12RD highlights:
- Private Bath
- Overhead Cabinets
- 54" x 74" Bed
- Sleeps Three
This compact, yet cozy travel trailer is perfect for weekend trips to the lake. There is a full-size bed up front with an overhead cabinet for your belongings. A functional kitchenette will let you make meals for your crew, and there is a booth dinette where you can dine together. There are also overhead cabinets above the dinette for snacks, board games and more!
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Price:
$20,847
You Save: $8,352
Sale Price: $12,495
You Save: $8,352
Sale Price: $12,495
Blue Compass RV
Location: Fort Worth TX
Stock# T131094
Location: Fort Worth TX
Stock# T131094
Stock# T131094
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 12RD Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Full |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRE13T8370306 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


