New 2026 CrossRoads RV Zinger Lite 12RD Travel Trailer
2026 12RD Features and Options
CrossRoads RV Zinger Lite Mini travel trailer 12RD highlights:
- Private Bath
- Overhead Cabinets
- 54" x 74" Bed
- Sleeps Three
This compact, yet cozy travel trailer is perfect for weekend trips to the lake. There is a full-size bed up front with an overhead cabinet for your belongings. A functional kitchenette will let you make meals for your crew, and there is a booth dinette where you can dine together. There are also overhead cabinets above the dinette for snacks, board games and more!
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Price:
$19,751
National RV Detroit
Location: Belleville, MI
Stock# 09567
Location: Belleville, MI
Stock# 09567
Exterior Color: White
Stock# 09567
Exterior Color: White
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 12RD Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Exterior Color | White |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Full |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRE15T8370274 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


