New 2026 CrossRoads RV Zinger 12RD Travel Trailer
Experience big adventure in a compact package with the 2026 Crossroads Zinger 12RD—lightweight, budget-friendly, and built for unforgettable getaways without sacrificing comfort or style.
CrossRoads RV Zinger Lite Mini travel trailer 12RD highlights:
- Private Bath
- Overhead Cabinets
- 54" x 74" Bed
- Sleeps Three
This compact, yet cozy travel trailer is perfect for weekend trips to the lake. There is a full-size bed up front with an overhead cabinet for your belongings. A functional kitchenette will let you make meals for your crew, and there is a booth dinette where you can dine together. There are also overhead cabinets above the dinette for snacks, board games and more!
With over 45 years as a family run business we carry great new products from brands like Jayco, Forest River, Venture RV and DRV, and Crossroads and Thor Motor Coach. Southern RV also features certified pre-owned RV's from companies like Keystone, Brinkley, Heartland, Airstream and Alliance,Tiffin and Winnebago. Come into our Cumming or Mcdonough locations and take advantage of the exceptional customer experience and marvelous pricing that has positioned Southern RV as one of the most awarded RV Dealers in the America with two RV Business Top 50 Dealer awards, three Inc. 5000 awards, as well as a Top Ten Venture RV Dealer for four years in a row.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $6,376
Sale Price: $13,375
Stock# ZT12RD0272
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Full |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRE11T8370272 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


