New 2026 CrossRoads RV Zinger Lite 12FB Travel Trailer
Discover the freedom of the open road with the 2026 CrossRoads RV Zinger Lite 12FB — a compact, lightweight travel trailer that delivers big comfort, smart design, and unbeatable value for weekend warriors and first-time adventurers alike!
CrossRoads RV Zinger Lite Mini travel trailer 12FB highlights:
- Private Bath
- Overhead Cabinets
- 54" x 74" Bed
- Sleeps Four
This compact, yet cozy travel trailer is perfect for weekend trips to the lake. There is a full-size bed up front with a fold-down bunk above, plus a wardrobe for clothes. A functional kitchenette will let you make meals for your crew, and there is a booth dinette where you can dine together!
With over 45 years as a family run business we carry great new products from brands like Jayco, Forest River, Venture RV and DRV, and Crossroads and Thor Motor Coach. Southern RV also features certified pre-owned RV's from companies like Keystone, Brinkley, Heartland, Airstream and Alliance,Tiffin and Winnebago. Come into our Cumming or Mcdonough locations and take advantage of the exceptional customer experience and marvelous pricing that has positioned Southern RV as one of the most awarded RV Dealers in the America with two RV Business Top 50 Dealer awards, three Inc. 5000 awards, as well as a Top Ten Venture RV Dealer for four years in a row.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# ZT12FB0317
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Shower Size | 36" |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRE18T8370317 |
Zinger Lite 12FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


