New 2026 CrossRoads RV ZINGER 340LR Travel Trailer
View all ZINGER Floorplans
2026 340LR Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Blue Compass RV
Location: South Houston TX
Stock# T128031
Location: South Houston TX
Stock# T128031
Stock# T128031
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 340LR Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3430 lbs |
| GVWR | 20400 lbs |
| Dry Weight | 15210 lbs |
| Cargo Capacity | 5190 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 87 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 17 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 4K Smart LED HDTV |
| Awning Info | 21' Electric w/LED Lights, 11' Electric, Rear Electric |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDTZRS25T8370157 |
For more information
Contact Us
ZINGER 340LR Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


