New 2026 CrossRoads RV Zinger 340BH Travel Trailer
CrossRoads Zinger travel trailer 340BH highlights:
- Fireplace
- Rear Private Bunkhouse
- Front Private Bedroom
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
Camp like royalty in this travel trailer! The front private bedroom features a queen bed slide across from a dresser and next to a large wardrobe with overhead cabinets, plus there is a closet with washer and dryer prep. The living area has a U-shaped dinette and 60" jackknife sofa that can be pulled out for a comfortable place to lie down and watch a movie on the HDTV while a fire is roaring in the electric fireplace. The rear private bunkhouse is big enough to house all of the kiddos with the 38" x 74" flip-up bunk above the 72" jackknife sofa, and the 28" x 66" mat under the sofa, plus the 38" x 74" bunk above the wardrobe/entertainment center. And you're sure to enjoy the outdoor kitchen with a sink, refrigerator, and storage.
Lead your family to a great vacation getaway in any one of these CrossRoads RV Zinger travel trailers! They feature an aerodynamic front end, Keyed-Alike door locks, Secure Stance entry steps, and exterior speakers with LED accents. The interior of each model includes kitchen backsplash and pressed countertops, along with generous storage, designer valances, and LED lighting to keep your space well lit. You will also appreciate USB ports to keep your electronics charged up, and there is an AM/FM stereo with a Bluetooth soundbar to keep the party going!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $23,919
Sale Price: $42,995
Stock# T145557
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 2 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1296 lbs |
| Dry Weight | 9252 lbs |
| Cargo Capacity | 2198 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| TV Info | LR 50" TV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRS24T8370800 |
Zinger 340BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


