New 2026 CrossRoads RV Sunset Trail 331BH Travel Trailer
CrossRoads Sunset Trail travel trailer 331BH highlights:
- Walk-Through Full Bath
- Half Bath
- Dual Entry
- Fireplace
- Kitchen Island
- Outside Camp Kitchen
This travel trailer is packed with convenient features and luxury comforts for a camping trip you won't soon forget. Once you arrive at the campground, put out the electric awning and make a quick lunch on the exterior camp kitchen. The kitchen island inside will be the perfect place to cut up all the fixings for the burgers and you can grab the chips from the pantry. The kids will love the private bunkhouse that includes two bunks, a jackknife sofa with a kick, plus a dual entry half bath for convenience. The full walk-through bath will create a front master bedroom you are sure to love. Here, the king bed will provide a great night's rest and there are dual wardrobes for all your clothes.
With any Sunset Trailer travel trailer by CrossRoads RV, you will enjoy comfort at every turn! The 5-sided aluminum structure, enclosed and heated underbelly, and a one-piece seamless Super Flex roof provide a durable RV made to last. There is also an exterior convenience center, magnetic slam latch doors, EZ lube axles and a Keyed-A-Like lock system outside. Head inside to find solid surface countertops, hardwood cabinet doors, residential wood window trim and a stainless-steel farmhouse sink for added comfort.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 26-50243
Exterior Color: WHITE
Interior Color: DESERT
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | DESERT |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1208 lbs |
| Dry Weight | 9045 lbs |
| Cargo Capacity | 1355 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 84 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSSR23TZ350243 |
Sunset Trail 331BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


