New 2026 CrossRoads RV Sunset Trail 285CK Travel Trailer
CrossRoads Sunset Trail travel trailer 285CK highlights:
- Dual Opposing Slides
- King Bed
- Rear Kitchen
- XL Booth Dinette
- Outside Kitchen
- Kitchen Island
What could be more comfortable than a king bed, dual opposing slides for added space, plus an exterior camp kitchen? You will get all that and more when you choose this spacious travel trailer. The chef of the family will love the kitchen island for added space to cook and clean up, and there is plenty of rear counter space to set out fresh fruits and veggies. The tri-fold sofa sits directly across from the fireplace for a cozy evening indoors, and if you're not needing the extra sleeping space you can choose the optional theater seating in place of the tri-fold sofa. You will truly feel at home in the front private bedroom that includes a king bed, and triple wardrobes.
With any Sunset Trailer travel trailer by CrossRoads RV, you will enjoy comfort at every turn! The 5-sided aluminum structure, enclosed and heated underbelly, and a one-piece seamless Super Flex roof provide a durable RV made to last. There is also an exterior convenience center, magnetic slam latch doors, EZ lube axles and a Keyed-A-Like lock system outside. Head inside to find solid surface countertops, hardwood cabinet doors, residential wood window trim and a stainless-steel farmhouse sink for added comfort.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 26-50228
Exterior Color: WHITE
Interior Color: DESERT
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | DESERT |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 870 lbs |
| Dry Weight | 6965 lbs |
| Cargo Capacity | 2565 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSSN2XTZ350228 |
Sunset Trail 285CK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


