New 2026 CrossRoads RV Sunset Trail 253RB Travel Trailer
CrossRoads Sunset Trail travel trailer 253RB highlights:
- Full Rear Bath
- Walk-In Pantry
- Tri-Fold Sofa
- Pass-Through Storage
- Outdoor Camp Kitchen
- Exterior Docking Station
You will love the added interior space you have in this travel trailer thanks to the large slide out in the main living area. Here, you'll enjoy playing cards at the XL booth dinette and relaxing on the tri-fold sofa. Make home-cooked meals on the glass top range or use the exterior camp kitchen. There is even an exterior refrigerator for cold drinks, and the power awning will shade you from the hot summer sun. This model features a full rear bath for added privacy, and the shower skylight will allow natural light in. The front private bedroom includes a king bed, dual wardrobes, plus a shoe storage and pet station for your convenience!
With any Sunset Trailer travel trailer by CrossRoads RV, you will enjoy comfort at every turn! The 5-sided aluminum structure, enclosed and heated underbelly, and a one-piece seamless Super Flex roof provide a durable RV made to last. There is also an exterior convenience center, magnetic slam latch doors, EZ lube axles and a Keyed-A-Like lock system outside. Head inside to find solid surface countertops, hardwood cabinet doors, residential wood window trim and a stainless-steel farmhouse sink for added comfort.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 26-50202
Exterior Color: WHITE
Interior Color: DESERT
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | DESERT |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 6230 lbs |
| Cargo Capacity | 1370 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDTSSM21TZ350202 |
Sunset Trail 253RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


