New 2026 Coachmen RV Prism Elite 24CBE Motor Home Class C - Diesel
2026 MODEL JUST ARRIVED !
Coachmen Prism Elite Class C diesel motorhome 24CBE highlights:
- 45" x 76" Bunk Over Cab
- 52" x 80" Full Bed
- Booth Dinette Slide
- Armless Awning
Get ready for an up-scale adventure in this Prism Elite that offers a comfortable full bed next to a private toilet and shower with a bathroom sink just outside the door. This feature allows two people to be getting ready for bed at once. The cook will have full amenities to make meals, and the countertop extension is super convenient. The booth dinette offers an indoor dining experience, plus sleeping space for one. There is a pantry to store your goodies, and a coach TV over the entry for entertainment. And the bunk over the cab is sure to be a great place for sleeping or storing items up and away.
With any of the Prism Elite Class C diesel motorhomes, the Coachmen legacy of upscale luxury with Mercedes-Benz drivability is found throughout. With the aerodynamic and stylish rear fiberglass cap and integrated fiberglass running boards, plus full body paint choices, you are sure to turn heads as you travel to your destination. There are also upgraded MorRyde cargo doors outside, along with an armless awning to enjoy some shade. The interior provides solid surface countertops with lit edge banding, a soft touch ceiling, LED batton strip lights, and Curio glass in the overhead kitchen cabinets. A Truma Aqua Go on-demand water heater will provide endless hot showers, and the 15K BTU low profile A/C will keep you cool all summer long. Choose a reliable and luxurious Prism Elite today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $74,552
Sale Price: $99,995
Stock# 100728
Exterior Color: WHITE
Interior Color: INDIGO BAY
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | INDIGO BAY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 4-Cylinder High Output |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Torque | 322 ft-lb |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4081 lbs |
| Axle Weight Rear | 7721 lbs |
| LP Tank Capacity | 80 lbs. |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 46 cu. ft. |
| TV Info | Coach TV, Ext. TV |
| Awning Info | 14' Armless Thule |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | W1X8N33Y5SN345604 |
Prism Elite 24CBE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


