New 2026 Coachmen RV Prism 24MB Motor Home Class C - Diesel
FULL BODY PAINT CLASS C WITH GORGEOUS INTERIOR STYLING!!!
Coachmen Prism Select Class C diesel motorhome 24MB highlights:
- 45" x 76" Bunk Over Cab
- Murphy Bed Slide
- Rear Bathroom
- Fireplace
- Pantry
You will enjoy the versatility that this Murphy bed model provides. Depending on whether it is daytime or evening will determine if you have a 60" x 74" bed that slides out or a 62" sofa to enjoy. There is a 45" x 76" bunk over cab that can be used for added sleeping for two more guest or used as added storage space. The rear full bath is spacious and private and includes a 35" x 35" angled shower, toilet, vanity with sink, plus linen cabinets, and wardrobe. The kitchen features everything needed to create meals while on the go, and a cozy fireplace is included beneath the coach TV for your enjoyment.
There is much to love about each one of these Coachmen Prism Select Class C diesel motorhomes, starting with the Mercedes-Benz chassis that is sure to get you where you wish to go. You will also appreciate the CrossFlex roof membrane, Azdel "SuperLite" substrate with aluminum framing to resist dry rot, and the 2" vacuum-bond laminated sidewalls added durability. A 3.6KW LP generator will help keep you powered up, and a tankless water heater will bring added convenience when it's time to freshen up. You will also love the two-tone interior cabinetry inside, along with thermofoil countertops, pull-down window shades, and a coach TV for entertainment.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $46,587
Sale Price: $159,991
Stock# 2255
Chassis: Mercedes Benz Sprinter
Exterior Color: GRAY
Interior Color: WHITE
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | WHITE |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 8981 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Generator | Onan QG 3600 LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 986 |
| Engine | 4.0 I4 Diesel |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 322 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12v Double Door w/ Freezer Drawer |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4081 lbs |
| Axle Weight Rear | 7721 lbs |
| LP Tank Capacity | 80 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | WIX8N33Y8RN310307 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


