New 2026 Coachmen RV Prism 24CB Motor Home Class C
Coachmen Prism Select Class C diesel motorhome 24CBS highlights:
- Large Slide
- 52" x 80" Bed
- Countertop Extension
- Private Toilet & Shower
You will find comfort, convenience, and affordability in this Prism Select Class C diesel motorhome! The kitchen is stocked with a two burner induction cooktop, large sink, refrigerator, countertop extension, and a pantry so that you can eat your favorite meals no matter where you are. You can also enjoy those meals at the dinette. Sleeping space is easy to find in this coach because there is a full-size bed and a bunk above the cab, and the dinette can also provide sleeping space once it's folded into position. This coach gives you the opportunity to customize as you wish because it comes with a couple of options, like the optional recliners in place of the dinette, an optional TV above the entry door, and the optional outside entertainment center as well.
There is much to love about each one of these Coachmen Prism Select Class C diesel motorhomes, starting with the Mercedes-Benz chassis that is sure to get you where you wish to go. You will also appreciate the CrossFlex roof membrane, an Azdel "SuperLite" substrate with aluminum framing to resist dry rot, and the 2" vacuum-bond laminated sidewalls are the thickest Azdel in its class. You will love the unique floorplan choices, thermofoil countertops, large closets, large sliding windows, and the Even Cool AC ducting system to keep you comfortable during the warm months. Come find your favorite one today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $58,498
Sale Price: $120,000
Stock# 24318
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 4-Cylinder High Output |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Torque | 332 ft-lb |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4081 lbs |
| Axle Weight Rear | 7721 lbs |
| LP Tank Capacity | 80 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 14' Armless with LED Light |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | W1X8N33Y0RN310303 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


