New 2026 Coachmen RV Pixel P 2.0M Motor Home Class B
Coachmen RV Pixel Class B gas motorhome P 2.0M highlights:
- Murphy Bed
- Wet Bath with Cassette Toilet
- Rear Pull-Down Screen
- Air Fryer/Convection Microwave
Start a new adventure across the states in this cozy coach! Once you arrive at the campground, you can make lunch on the induction cooktop or in the air fryer/convection microwave. There is also a 7.3 cu. ft. refrigerator with a pull-out freezer drawer to keep your food fresh. You'll find multiple overhead cabinets to keep your belongings tucked out of the way, and the compact wet bath will let you freshen up after a day outdoors. Up front, you'll find two captain's seats plus two additional cab seats with a removable table and storage boxes. The 56" x 74" Murphy bed provides versatile sleeping space when you're ready to get some shut eye. If you're needing additional sleeping space, you can choose the optional pop-top. When the optional pop-top is chosen, the standard Truma A/C is changed out for a Coleman Mach 10 A/C; see dealer for more details.
With any Pixel Class B gas motorhome by Coachmen RV, you will enjoy user friendly features, a stylish interior, and durable construction materials! The front and rear Sumo springs will help provide a smooth drive, and there is Rockwool R15 insulation plus a hush matt sound deadener to help reduce noise. An RVQG 2800i 2.8kW gas quiet generator and dual 115AH AGM batteries will keep you going, and you can choose the optional Li Lithium Battery System if you're needing more power. Inside, there is a large square sink, LED light strips throughout, solid hardwood cabinets, and a heated shower to name a few comforts.
OPTIONS:
- Gallo Interior Wood
- Convenience Package
- Electronics Package
- Truma Aventa Comfort 110V A/C w/Soft Start
- Upgrade Firestone Tires w/Black Rims
- Driver & Passenger Upgraded Seat Recovers
- Tank Heaters for Grey Tanks only
- Upgraded Front Window Covers
- Travel Easy Roadside Assistance
LIST OF OPTIONS MAY NOT BE ACCURATE
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $52,923
Sale Price: $115,295
Stock# 610-26
Chassis: Ram ProMaster 3500 High Roof
Exterior Color: Ingot Silver
Interior Color: Cashmere
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Interior Color | Cashmere |
| Exterior Color | Ingot Silver |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Generator | RVQG2800i 2.8KW Gas Quiet |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 3.6L Pentastar VS |
| Chassis | Ram ProMaster 3500 High Roof |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 260 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator with Pull Out Freezer Drawer |
| Refrigerator Size | 7.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| Water Heater Type | Truma |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' 1" |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 3C6MRVJG7TE185988 |
Pixel P 2.0M Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


