New 2026 Coachmen RV Pixel P 1.8RB Motor Home Class B
"Guaranteed, Lowest Prices in California" Rear Bath / Swivel Captain's Seats / 2.8KW Gen / 200W Solar Panel !!
View all Pixel Floorplans
2026 P 1.8RB Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 PIXEL 1.8RB
- CASHMERE SEATING COLOR
- GALLO INTERIOR WOOD
- CERAMIC GREY EXTERIOR COLOR
- CONVENIENCE PACKAGE
- 30AMP SMART PLUG, RVQG2800I 2.8KW GAS
- GENERATOR, THULE CROWN AWNING, REAR
- SCREEN, SIDE SCREEN DOOR, TRUMA G
- FURNACE/WATER HEATER (NO LP), AIR FRYER-
- CONVECTION MICROWAVE OVEN, FANTASTIC
- FAN W/RAIN SENSOR, REMOVABLE INDUCTION
- COOKTOP, SUMO SPRING SUSPENSION KIT
- ELECTRONICS PACKAGE
- LED LIGHTING, 200 WATT SOLAR PANEL W/DUAL CHARGING, USB PORTS, AND GROUND EFFECT LIGHTING, KING OLYMPUS WI-Fl ROUTER AND CELL BOOSTER PREP, JBL REMOVABLE BLU TOOTH STEREO, *STANDARD EQUIP: (3) GROUP 31, 115AH AGM BATTERIES/1000W XANTREX INVERTER
- DRIVER & PASSENGER UPGRADED SEAT RECOVERS
- TANK HEATERS FOR GREY TANK ONLY
- UPGRADED FRONT WINDOW COVERS
- TRAVEL EASY ROADSIDE ASSISTANCE
- RVIASEAL
What Our Customers Are Saying
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Price:
$141,924
You Save: $41,929
Sale Price: $99,995
You Save: $41,929
Sale Price: $99,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39206
Location: Turlock, CA
Stock# 39206
Chassis: Ram ProMaster 3500 High Roof
Exterior Color: White, Silver, Ceramic Grey
Stock# 39206
Chassis: Ram ProMaster 3500 High Roof
Exterior Color: White, Silver, Ceramic Grey
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 P 1.8RB Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 17 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Exterior Color | White, Silver, Ceramic Grey |
| GVWR | 8900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Generator | RVQG2800i 2.8KW Gas Quiet |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 13 |
| Engine | 3.6L Pentastar VS |
| Chassis | Ram ProMaster 3500 High Roof |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 136 in |
| Torque | 260 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator with Pull Out Freezer Drawer |
| Refrigerator Size | 7.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| Water Heater Type | Truma |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 9' |
| Gross Combined Weight | 12000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 164098 |
For more information
Contact Us
Pixel P 1.8RB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bath Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


