New 2026 Coachmen RV Northern Spirit DLX 5260RBS Travel Trailer
Beautiful couples coach with MASSIVE bathroom, tons of counter space, and much more!
Coachmen Northern Spirit DLX travel trailer 5260RBS highlights:
- Full Rear Bath
- Sofa Slide Out
- Pass-Thru Storage
- 60" x 74" Bed
You'll feel right at home in this spacious travel trailer thanks to the large slide out, front bedroom, and full rear bath. There is a 24" x 40" tub, a toilet with partitions, and dual bath sinks with a mirror which allow you both to get ready for bed at once. The fully-equipped interior kitchen includes generous counter space to prep meals, and the outside kitchen will be perfect when the weather is nice. A large pantry will give you a place to store food, paper products, and more, plus this space is washer/dryer ready if you choose to add those appliances.
In any Northern Spirit DLX travel trailer by Coachmen, you will find quality craftsmanship along with an affordable price tag. These units each feature a straight axle with electric breaks to make setting up easier and an enclosed underbelly for added protection as you travel. The Base Camp Package provides each unit with black tank flush, a monitor panel for quick access to the functions of your unit, a 13.5K A/C unit, and a tankless water heater for added convenience. Inside, you'll find USB charging stations throughout, skylights, LED interior lights and more comforts!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 8753
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5419 lbs |
| Cargo Capacity | 2181 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Northern Spirit DLX 5260RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


