New 2026 Coachmen RV Northern Spirit DLX 5210CK Travel Trailer
COMING SOON!! COMING SOON!! COMING SOON!!
Coachmen Northern Spirit DLX travel trailer 5210CK highlights:
- Sofa
- Booth Dinette
- RV Queen Bed
- Microwave Oven
- Pantry
This non-slide trailer features everything you need for a cozy weekend away a a couples unit or small family of three or four. The rear of the unit features ample seating with opposing sofa and booth dinette. Each can accommodate a tired camper at night if needed. The kitchen is fully equipped for your camping trips featuring a three burner cooktop, a microwave cabinet, a large sink, plus a pantry and residential style refrigerator for food storage. In the front of this unit, a 60" x 74" RV queen bed provides a comfortable night's rest after a full day of fun. Outside, enjoy a nice pass-through storage compartment to easily access all of your outdoor camping gear plus more.
In any Northern Spirit DLX travel trailer by Coachmen, you will find quality craftsmanship along with an affordable price tag. These units each feature a straight axle with electric breaks to make setting up easier and an enclosed underbelly for added protection as you travel. The Base Camp Package provides each unit with black tank flush, a monitor panel for quick access to the functions of your unit, a 13.5K A/C unit, and a tankless water heater for added convenience. Inside, you'll find USB charging stations throughout, skylights, LED interior lights and more comforts!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# TE024754
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 536 lbs |
| GVWR | 7536 lbs |
| Dry Weight | 4372 lbs |
| Cargo Capacity | 3164 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2SB9B3TE024754 |
Northern Spirit DLX 5210CK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


