New 2026 Coachmen RV Northern Spirit Compact 180FQ Travel Trailer
COMING SOON!! COMING SOON!! COMING SOON!!
Coachmen Northern Spirit Compact travel trailer 180FQ highlights:
- Full Rear Bath
- Bedroom Wardrobes
- 8 Cu. Ft. Refrigerator
- Storage Compartment
This travel trailer will feel just like home since there is a front bedroom with a Queen bed, dual wardrobes to keep your clothes tidy, plus a spacious full rear bath. There is a spacious shower, plus a medicine cabinet and a spacious bath linen closet to keep clean towels close by. Head to the kitchen to prepare lunch on the cooktop or use the microwave cabinet to heat up leftovers. There is a booth dinette where you can dine together and even let an overnight guest or two little ones sleep on!
With any Northern Spirit Compact travel trailer by Coachmen, you will enjoy the camping lifestyle in an easy-to-tow, lightweight unit! Each model includes R-7 Fiberglass Insulation in all walls, floors and roof to help with temperature control in your travel trailer and an optional power tongue jack can be added for more convenience. You will appreciate having a tankless water heater for endless hot showers, an 8K BTU A/C to keep you cool, plus being pre-wired for solar & a 30AMP controller. The interior of each travel trailer includes decorative backsplash, under bed storage with baskets, a Bluetooth portable speaker, plus motion sensor lights.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# TE024476
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 532 lbs |
| GVWR | 4923 lbs |
| Dry Weight | 3787 lbs |
| Cargo Capacity | 1145 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SBGC7TE024476 |
Northern Spirit Compact 180FQ Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


