New 2026 Coachmen RV Leprechaun 308KB Ford 450 Motor Home Class C
INCOMINGCoachmen Leprechaun Class C gas motorhome 308KB Ford 450 highlights:
- 44" x 76" J-Lounge
- Bunk Over Cab
- 62" Sofa
- Private Bedroom
The worst thing you do could is pass up this Leprechaun Class C gas motorhome! This coach is filled with exceptionally helpful amenities, like the flip-down extension in the kitchen, the J-lounge with extension, and the full bathroom to stay clean throughout your trip. You have lots of great options with this coach because there is an optional outdoor grilling station you can add as well as an optional outdoor exterior TV or optional power recliners. The two slides create extra space on the interior for you to relax, and the swing-arm TV will be fun to watch your favorite show!
With each Leprechaun Class C gas motorhome by Coachmen you will enjoy "better" interior appointments, like the residential-sized beds, on-demand tankless water heater, and 15,000 BTU A/C. A dash radio and a backup monitor will let you easily navigate the open road like pro. There are also pleated night shades inside, along with premium vinyl flooring, a shower skylight, and USB charging ports to name a few comforts and conveniences. The Leprechaun is constructed with composite sidewall and cabover floor construction plus a seamless one-piece roof material for a durable motorhome made to last.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# LEP308KB
Chassis: Ford 450
Exterior Color: Leprechaun Graphics
Interior Color: Magnolia, Frinton Bisque Woodgrain
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Magnolia, Frinton Bisque Woodgrain |
| Exterior Color | Leprechaun Graphics |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Generator | NPS 4500 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford 450 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 202 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 86 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach Swing-Arm TV |
| Awning Info | Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Leprechaun 308KB Ford 450 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


