New 2026 Coachmen RV Leprechaun 300RS Ford 450 Motor Home Class C
"Guaranteed, Lowest Prices in California" OCEAN FULL BODY PAINT / KING BED SLIDEOUT / POWER DUAL RECLINERS / SOLID SURFACE KITCHEN COUNTERTOPS / 4500KW NPS GEN / 200W ROOF SOLAR PANEL / 2 AC !!
View all Leprechaun Floorplans
2026 300RS Ford 450 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 LEPRACHAUN 300RS
- MAGNOLIA DÉCOR
- FRINTON BISQUE WOODGRAIN
- OCEAN FULL BODY PAINT
- EXPLORER PACKAGE
- CRV SUPERSPRINGS RIDE
- ESCALADE PACKAGE
- DRIVER/PASSENGER SWIVEL SEATS &
- WINDSHIELD COVER
- SOLID SURFACE KITCHEN COUNTERTOPS W/S.S. SINK
- POWER DUAL RECLINERS
- EXTERIOR CAMP KITCHEN
- DUAL A/C-DUCTED FRONT & NON-DUCTED REAR
- 200W ROOF SOLAR PANEL W/DUAL AGM AUXILARY BATTERIES
- HYDRAULIC LEVELING JACKS
- EXT. ENT. CTR W/32” 12V TV & BLUETOOTH SOUNDBAR
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$185,627
You Save: $50,632
Sale Price: $134,995
You Save: $50,632
Sale Price: $134,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39271
Location: Turlock, CA
Stock# 39271
Chassis: Ford 450
Exterior Color: Leprechaun Graphics
Interior Color: Magnolia, Frinton Bisque Woodgrain
Stock# 39271
Chassis: Ford 450
Exterior Color: Leprechaun Graphics
Interior Color: Magnolia, Frinton Bisque Woodgrain
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 300RS Ford 450 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Magnolia, Frinton Bisque Woodgrain |
| Exterior Color | Leprechaun Graphics |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Generator | NPS 4500 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 2294 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford 450 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 86 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach Swing-Arm TV |
| Awning Info | Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | D13075 |
For more information
Contact Us
Leprechaun 300RS Ford 450 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


