New 2026 Coachmen RV Leprechaun 270QB Ford Motor Home Class C
Classic Class C comfort, dependable performance, and affordable adventure freedom — your perfect home on the road.
2026 270QB Ford Features and Options
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$128,847
You Save: $28,852
Sale Price: $99,995
You Save: $28,852
Sale Price: $99,995
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 108360
Location: Merrimack NH
Stock# 108360
Chassis: Ford 450
Interior Color: MAGNOLIA
Stock# 108360
Chassis: Ford 450
Interior Color: MAGNOLIA
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 270QB Ford Specifications
| Sleeps | 6 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | MAGNOLIA |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford 450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach Swing-Arm TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN4TDD19720 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


