New 2026 Coachmen RV Leprechaun 220XG Ford 350 Motor Home Class C
Camp More, Spend Less this June! Save over $36k on this 2026 Leprechaun with payments from $594/mo!
Coachmen Leprechaun Class C gas motorhome 220XG Ford 350 highlights:
- J-Lounge
- Murphy Queen Bed
- Bunk Over Cab
- 12V Refrigerator
You will feel so lucky traveling down the highway in this Leprechaun Class C gas motorhome! The spacious J-lounge can be used for dining, sleeping, or game night, and the kids will love the bunk over cab that includes a swing-arm TV! The Murphy queen bed is both comfortable and functional since this area can also be a multi-function bedroom/cargo bay area once it's folded up during the day. You will also be able to offer a full bathroom to anyone that stops by.
With each Leprechaun Class C gas motorhome by Coachmen you will enjoy "better" interior appointments, like the residential-sized beds, on-demand tankless water heater, and 15,000 BTU A/C. A dash radio and a backup monitor will let you easily navigate the open road like pro. There are also pleated night shades inside, along with premium vinyl flooring, a shower skylight, and USB charging ports to name a few comforts and conveniences. The Leprechaun is constructed with composite sidewall and cabover floor construction plus a seamless one-piece roof material for a durable motorhome made to last.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $36,443
Sale Price: $84,995
Stock# D39816
Chassis: Ford 350
Interior Color: SANDHILLS
| Sleeps | 6 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | SANDHILLS |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 332 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford 350 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 8500 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach Swing-Arm TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 20000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN9SDD39816 |
Leprechaun 220XG Ford 350 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


