New 2026 Coachmen RV Galleria 24RBAWDLI3 Motor Home Class B - Diesel
"Guaranteed, Lowest Prices in California" LI3 LITHIUM BATTERY SYSTEM/ REAR BATH / 330 W SOLAR SYSTEM / 2000W INVERTER !!
All Wheel Drive New Floor Plan
2026 24RBAWDLI3 Features and Options
Coachmen Galleria Class B diesel motorhome 24RB highlights:
  • One-Piece Carpet Mat
  • Black Tank Flush
  • Swivel Captain's Chairs
  • 24" LED Smart TV
What Our Customers Are Saying
Great experience!
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39075
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
RV ID: 3566172#
(enter this ID if prompted)
2026 24RBAWDLI3 Specifications
Sleeps 2
Length 24 ft 3 in
Ext Width 6 ft 11 in
Ext Height 9 ft 6 in
Int Height 6 ft 2 in
Interior Color Cashmere, Fog, Onyx, New Ginseng (Copper)
Exterior Color Arctic White, Brilliant Silver
Hitch Weight 5000 lbs
GVWR 11030 lbs
Fresh Water Capacity 26 gals
Grey Water Capacity 26 gals
Black Water Capacity 26 gals
Generator Onan QG 2500 LP Quiet
Fuel Type Diesel
Miles 87
Engine 2.0L Turbo I4 Diesel
Chassis Mercedes 3500 Ext
Fuel Capacity 24 gals
Wheelbase 170 in
Cooktop Burners 1
Shower Size 32 x 32
Number of Awnings 1
Axle Weight Front 4410 lbs
Axle Weight Rear 7720 lbs
LP Tank Capacity 51 lbs.
Water Heater Type Truma Combi Eco Plus
AC BTU 13500 btu
TV Info 24" LED Smart TV
Awning Info 13' 1"