New 2026 Coachmen RV Freelander 31MB Ford Motor Home Class C
Enjoy spacious comfort and smooth travel with the Coachmen Freelander 31MB, featuring a queen bed in a private rear bedroom and a lift TV for hidden entertainment when not in use.
2026 31MB Ford Features and Options
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Price:
$176,196
You Save: $46,201
Sale Price: $129,995
You Save: $46,201
Sale Price: $129,995
Campers Inn
Location: Chichester, NH
Stock# 109739
Location: Chichester, NH
Stock# 109739
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: KINGSTON FBP
Interior Color: ARCADIA
Stock# 109739
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: KINGSTON FBP
Interior Color: ARCADIA
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 31MB Ford Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | ARCADIA |
| Exterior Color | KINGSTON FBP |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 1320 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach 40" Smart TV |
| Awning Info | 21' Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FN1SDD42459 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


