New 2026 Coachmen RV Freelander 29KB Motor Home Class C
See this camper at the Northeast PA RV Show.
PNC FIELD · 235 Montage Mountain Road, Moosic, PA 18507
April 30 - May 3
Thursday 12:00pm-8:00pm
Friday 10:00am-8:00pm
Saturday 10:00am-8:00pm
Sunday 10:00am-5:00pm
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Coachmen Freelander 29KB Ford E-450 Class C gas motorhome highlights:
- King Bed
- Linen Closet
- J-Lounge
- Bunk Over Cab
- Microwave Oven
- CRV Supersprings Ride
Enjoy many fun trips in this spacious motorhome! Step up to the rear private bedroom with a 72” x 80 king bed, and stow all your clothes in the wardrobe. Adjacent to the bedroom is a rear corner bath with a linen closet which even has room for an optional washer and dryer. The center kitchen has an angled countertop with an extension to allow for maximum cooking space, and a 12V refrigerator stows all your snacks. You’ll enjoy those meals on the J-Lounge or relax on the facing sofa. Overhead you’ll find plentiful cabinets for storage plus a TV. Outside under the power awning is an optional exterior entertainment center. This model also includes the CRV Supersprings Ride with heavy duty stabilizer bars, chassis electronic stability control, SumoSprings front shock absorbers, and more!
The Freelander Class C gas motorhome by Coachmen is a wonderful choice for anyone looking to get out on the road. A wide variety of floorplans and features offers something for everyone. The Azdel composite sidewalls and seamless one-piece roof membrane provide a solid structure to enjoy all your trips. Conveniences like storage above entrance door with an HDMI and charge station and reclining cockpit seats are standard, along with a rear color backup camera, a premium showerhead and faucet, and one-piece thermofoil countertops. The mandatory Explorer Package includes an exterior shower to rinse off before entering inside and an on-demand tankless water heater for hot water fast. Come find your favorite one today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $35,207
Sale Price: $139,998
Stock# 30447
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 1050 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 202 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach 40" Smart TV |
| Awning Info | 21' Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN9SDD35470 |
Freelander 29KB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


