New 2026 Coachmen RV Clipper 3K Series 17FQ Travel Trailer
Queen Bed! Rear Bath!
View all Clipper 3K Series Floorplans
2026 17FQ Features and Options
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$21,619
You Save: $8,224
Sale Price: $13,395
You Save: $8,224
Sale Price: $13,395
Royal RV Center
Location: Middlebury, IN
Stock# R137629
Location: Middlebury, IN
Stock# R137629
Stock# R137629
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 17FQ Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 333 lbs |
| GVWR | 3833 lbs |
| Dry Weight | 2908 lbs |
| Cargo Capacity | 925 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power w/LED Light Strip & Adj. Legs |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2CWFC5TJ137629 |
For more information
Contact Us
Clipper 3K Series 17FQ Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


