New 2026 Coachmen RV Catalina Legacy 293QBCK Travel Trailer
30" Built in Fireplace, 50 Amp Service, Dual A/C, Power Tongue Jack, Solar Package.
Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer 293QBCK highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Queen Bed
- Outdoor Camper Kitchen
- 18' Electric Awning
-
U-shaped dinette slideout for comfortable dining and socializing
-
Bunkhouse area with multiple bunks, wardrobe, dresser, and a solid privacy door — sleeps several kids or guests
-
Front private bedroom with a queen bed
-
Sofa and storage totes adjacent to bunk space (on many units)
Kitchen & Appliances
-
Refrigerator (~10.7 cu ft) — typically GE stainless 12 V
-
Three-burner cooktop with range above
-
Microwave oven and solid-surface counters (where equipped)
-
Deep basin farm-style sink with pull-down sprayer on some dealer builds
-
Seamless Thermofoil countertops and hard window valances
Comfort & Climate
-
13,500 BTU fully-ducted A/C with heat pump (GE)
-
35,000 BTU auto-ignition furnace with thermostat
Bathroom
-
Standard full bathroom (location varies) with shower/tub and toilet (ABS/porcelain depending on package)
Entertainment & Connectivity
-
USB outlets, cable/satellite prep, RG-6 coax cabling
-
Premium interior and exterior JBL audio systems
Exterior Features
Construction & Durability
-
Cambered structural steel I-beam frame for strength and stability
-
Seamless Alpha roof membrane with lifetime warranty
-
Fully sealed underbelly with Darco protective wrap
-
R-7 fiberglass insulation throughout for seasonal camping
-
5/8? tongue-and-groove flooring with StableDeck
Utility & Convenience
-
Electric awning with multicolor LED and remote
-
Electric tongue jack and stabilizer jacks
-
Outdoor utility shower (hot/cold)
-
Black tank flush and battery disconnect switch
-
LP quick connect and dual 20 lb propane tanks
-
Exterior TV hookup + coax prep
-
Flip-down cargo rack (optional) for extra gear
Construction & Safety
-
G20 tinted privacy windows and diamond plate rock guard
-
MORryde StepAbove solid entry steps with Safe-T-Rail assist
-
Smoke, LP/CO detectors, fire extinguisher, emergency exits (standard safety suite)
-
Rear-view camera prep for easier backing/parking
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $21,256
Sale Price: $36,995
Stock# 113854
Interior Color: DRIFTWOOD
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | DRIFTWOOD |
| Hitch Weight | 834 lbs |
| GVWR | 9264 lbs |
| Dry Weight | 7264 lbs |
| Cargo Capacity | 2000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | GE Stainless 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Electric w/Multicolor LED Strip & Remote |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2CAUB2TN302879 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


