New 2026 Coachmen RV Catalina Destination Series 42CONDO Destination Trailer
Adventure is out there. Stop dreaming, start Destination living!
2026 42CONDO Features and Options
Coachmen Catalina Destination Series Loft 42CONDO destination trailer Highlights
- Two Lofts
- Kitchen Island
- Power Lift TV
- Hide-A-Bed Sectional Sofa
- Pantry
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$86,491
Campers Inn
Location: Ramsey, MN
Stock# 113594
Location: Ramsey, MN
Stock# 113594
Interior Color: DRIFTWOOD
Stock# 113594
Interior Color: DRIFTWOOD
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 42CONDO Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | DRIFTWOOD |
| Hitch Weight | 1303 lbs |
| GVWR | 13585 lbs |
| Dry Weight | 12585 lbs |
| Cargo Capacity | 1000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 89 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | French Door |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 26' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2CA7BXTX037189 |
For more information
Contact Us
Catalina Destination Series 42CONDO Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Kitchen Island Floorplans
Loft Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


