New 2026 Coachmen RV Apex Nano 187RB Travel Trailer
Best Way to Go Apex Nano 187RB Travel Trailer; Front Queen Bed and Rear Full Bathroom
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 114585
Interior Color: SORRENTO
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | SORRENTO |
| Hitch Weight | 436 lbs |
| GVWR | 4700 lbs |
| Dry Weight | 3420 lbs |
| Cargo Capacity | 1280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 12' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 55 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 5ZT2CXHC7TA000579 |
Apex Nano 187RB Reviews
-
Good use of space
2016 Apex Nano 187RB
What I liked most: Quite roomy for a small camper. Plenty of storage next to the bed with 2 vertical cabinets with mirrors and 2 overhead horizontal cabinets with glass doors. Bathroom has lots of storage with 4 cabinets.
What I'd improve: Shower height will be an issue for taller people. There is room for more cabinets next to the toilet and there is no toilet paper holder.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


