New 2026 Brinkley Model G 3500 Toy Hauler Fifth Wheel
View all Model G Floorplans
2026 3500 Features and Options
- Sleek Styling w/ Automotive-Grade Exterior Graphics
- Automotive Exterior Seals Package with 3-Year Warranty
- Heated & Enclosed Underbelly (Circulated Forced Air)
- Impact Guard Fiber-Reinforced Poly Roof
- Hydraulic Disc Brakes
- Integrated Front Cap Turn Signals
- 200 Ah of Lithium Batteries (Self-Heating)
- Brass Plumbing Fittings
- 60 Gallon Fuel Station w/ Pump for Generator/Fuel Pump
- Pre-Engineered & Assembled Wiring Harnesses, Loomed, Labeled, & Color Coded for Easy Serviceability
- Washer/Dryer Prep
- Electric Waste Valves w/ Indicator Light & Manual Override (Enclosed & Heated)
- Brinkley Firefly Smart-Command™ Center
- FlexPower 5500 w/ EFI Dual Fuel Inverter Generator (Gas or LP) • Victron Smart Energy Package - 3000W Victron Pure Sine - 50 Amp MPPT Solar Charge Controller • 400W of Solar Panels • 200 Ah of Lithium Batteries (Self-Heating) • 2x 30 Gallon Fuel Tanks w/ Pump Station • 2x 30 lbs. LP Tanks (Room for 20 to 40 lbs. Bottles) • Magnetic Wire Access Hatch (Behind Toilet
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Price:
$171,726
You Save: $31,731
Sale Price: $139,995
You Save: $31,731
Sale Price: $139,995
Blue Compass RV
Location: Longmont CO
Stock# T140181
Location: Longmont CO
Stock# T140181
Stock# T140181
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3500 Specifications
| Length | 40 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3200 lbs |
| GVWR | 19250 lbs |
| Dry Weight | 15400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 104 gals |
| Generator | 5500 |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| VIN | 7T0FX4222TG003326 |
For more information
Contact Us
Model G 3500 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


