New 2026 Bontrager Outdoors Compact 12 LT Teardrop Trailer
2026 12 LT Features and Options
ARMOR LT is an Overland take on conventional teardrop campers. Skinny Guy Campers is taking conventionally built products and adding features that put them into the Overland category. Our goal is to offer Overland campers that are built exceptionally well at conventional camper prices. Most ARMOR LT models are built on a Norco stamped and huck-bolted chassis, use a Torsion-Flex independent suspension axle, include EXO™ Rubberized protection to the skirt and underbelly, and have an exterior aesthetic and film protectant on outside walls.
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$25,561
You Save: $3,971
Sale Price: $21,590
You Save: $3,971
Sale Price: $21,590
Horn Rapids RV
Location: Richland, WA
Stock# 255048
Location: Richland, WA
Stock# 255048
Stock# 255048
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 12 LT Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 15 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 6 ft 10 in |
| Int Height | 3 ft 10 in |
| Hitch Weight | 180 lbs |
| GVWR | 3180 lbs |
| Dry Weight | 1940 lbs |
| Cargo Capacity | 1240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | ST235/75R15C |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 2.64 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi |
| Awning Info | 7' 6" |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 7Z1S1KB19T1A22759 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


