New 2026 Alliance RV Paradigm 340RL Fifth Wheel
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING* / 3 Slideouts / Rear Living / Kitchen Island Counter / Front Bedroom / Washer/Dryer Prep
Options Added:
Independence Package*
Performance Running Gear Package*
Ready Connect Package*
Generator Prep
RVIA Seal
Alliance RV Paradigm fifth wheel 340RL highlights:
- Entry Closet
- Pantry/Hutch
- Large Bedroom Closet
- 19 Cu. Ft. Refrigerator
- Two Bedroom Seats
- 50" Smart TV
Travel to see family and friends while living in this RV or while on vacation! You will love the spacious rear living area thanks to the dual opposing slides which include the kitchen amenities and the 50" Smart TV with a fireplace. There is also a hidden pantry storage behind the TV for smart storage spaces! You can get comfortable on the dual recliner love seat or dine at the swivel table and desk. The kitchen island includes a sink and counter space to utilize many ways, plus there is dishwasher prep if you want to add that option. The full bathroom is up the steps towards the front bedroom and includes a spacious 61" x 30" shower. You even have more floor space in the hallway thanks to the third slide out which includes shelf storage, plus more shelves and a king bed in the bedroom.
The Paradigm fifth wheels by Alliance RV are functional, high-quality, and luxurious for an unforgettable camping experience. There are three A/C units and a 40K BTU furnace to keep you comfortable year around, and you'll appreciate additional convenient amenities, like the all-in-one enclosed/heated utility center and the color coded and numbered wiring. A Helux Series coil spring pin box comes standard for hassle-free towing, along with Curt 8,000 lb. axles. You'll love the kitchen with its LG solid surface countertops and Lusso range, plus there is LED motion lighting in the pantry and a Maxx fan with a rain sensor to keep everything fresh when making dinner. Each model also includes an HD Smart TV in the living room and bedroom. And of course there are a variety of options you can choose from to further customize your fifth wheel; dual pane windows, Super Solar Plus, slide out awning toppers, and generator prep or a generator to name a few!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $3,490 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.49% APR for 240/mo with no taxes included and 10% down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $21,179
Sale Price: $114,995
Stock# TB208417
Interior Color: Harmony
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | Harmony |
| Hitch Weight | 2706 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 14236 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt Residential |
| Refrigerator Size | 19 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 61" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 40500 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR Smart TV |
| Awning Info | Friction-Hinge Adjustable Solera with Manual Override and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Paradigm 340RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


