New 2026 Alliance RV Paradigm 340RL Fifth Wheel
Washer & Dryer Prep, 400 Watt Solar Panel w/ 30 AMP Charge Controller, Dishwasher Prep.
Alliance RV Paradigm fifth wheel 340RL highlights:
- Entry Closet
- Pantry/Hutch
- Large Bedroom Closet
- 19 Cu. Ft. Refrigerator
- Two Bedroom Seats
- 50" Smart TV
Rear Living Area:
-
Dual opposing slides for roomy space
-
Fireplace with entertainment center
-
50" Smart TV (living room)
-
Comfortable seating including recliners/sofa
Kitchen:
-
Kitchen island with sink and prep space
-
19 cu ft residential 12 V refrigerator
-
Pantry/hutch storage
-
Residential-style appliances and solid surface counters (varies by options)
Bedroom & Bath:
-
Front bedroom with king bed
-
Bedroom TV
-
Spacious closet and additional storage
-
Full bath with large shower (˜61" × 30" )
Additional Comforts:
-
Washer/dryer prep (or optional installed units)
-
Multiple A/C units (˜40,500 BTU)
-
Interior LED lighting, hardwood-look cabinetry, and residential finishes
Exterior Features
-
Fiberglass exterior skin for durability
-
Two awnings (with LED lights)
-
Solar prep/optional solar packages available
-
Dual-axle suspension with 7 000 lb Dexter axles
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $22,990
Sale Price: $119,995
Stock# 109472
Interior Color: HARMONY LINEN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | HARMONY LINEN |
| Hitch Weight | 2706 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 14072 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt Residential |
| Refrigerator Size | 19 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 61" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 40500 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR Smart TV |
| Awning Info | Friction-Hinge Adjustable Solera with Manual Override and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FP3828TB207821 |
Paradigm 340RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


