New 2026 Alliance RV Delta Ultra Lite ML206 Travel Trailer
Rear Bath / Queen Bed / Solar Power
Alliance RV Delta Ultra Lite travel trailer ML206 highlights:
- Pull-Out Pantry Trays
- Front Queen Bed with Privacy Curtain
- Full Bath
- Entryway Closet
Options Added:
Delta Ultra Light Independence Package*
Delta Ultra Light Convenient Camping Package*
Delta Ultra Lite Solar Package*
RVIA Seal
This couple's trailer is perfect for weekend trips to your favorite campground. The theater seat slide will provide comfort and space, while the fireplace across the room will have you feeling right at home. There are also two tables for the sofa and a flip-up extension by the fireplace for more counter space. All of your meals can be made on the three-burner cooktop and clean-up will be a breeze with the large kitchen sink. A full bath is complete with a toilet, sink, 32" shower and a linen closet, and the front queen bed with a privacy curtain is sure to provide a great night's rest. You'll also find dual wardrobes and nightstands, along with overhead storage to keep everything organized!
The Delta Ultra Lite travel trailers by Alliance RV are perfect for those looking for a lighter tow weight! The fully functional oversized atrium windows will let more natural light in, and the carpet free interior will be appreciated after a weekend at the lake. There are also magnet catches on all cabinets, soft close hidden hinges, and residential can style LED ceiling lights. The exterior includes multiple location hot/cold spray ports, exterior switches for awning controls, and Goodyear Endurance tires. Start a new adventure today in a Delta Ultra Lite travel trailer!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $15,489
Sale Price: $32,900
Stock# TC309750
Interior Color: Unity Linen
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | Unity Linen |
| Hitch Weight | 568 lbs |
| GVWR | 7450 lbs |
| Dry Weight | 5204 lbs |
| Cargo Capacity | 2246 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | 15' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 200 watts |
Delta Ultra Lite ML206 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


