New 2026 Alliance RV Delta Ultra Lite BH271 Travel Trailer
Solar Package, Porcelain Toilet, On Demand Tankless Water Heater, Carpet Free Interior, Slide Topper Prep.
View all Delta Ultra Lite Floorplans
2026 BH271 Features and Options
Alliance RV Delta Ultra Lite travel trailer BH271 highlights:
- Two Entry Doors
- Front Bedroom
- 40" TV
- Pull Out Pantry Trays
What Our Customers Are Saying
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Price:
$52,550
You Save: $8,595
Sale Price: $43,955
You Save: $8,595
Sale Price: $43,955
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112779
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112779
Interior Color: UNITY LINEN
Stock# 112779
Interior Color: UNITY LINEN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 BH271 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | UNITY LINEN |
| Hitch Weight | 689 lbs |
| GVWR | 8450 lbs |
| Dry Weight | 6295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 7M5TD312XTC309489 |
For more information
Contact Us
Delta Ultra Lite BH271 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


