New 2026 Alliance RV Delta Solo ML166 Travel Trailer
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING* || Rear Bath / Queen Bed / Mid Living / Lightweight
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING*
Alliance RV Delta Solo travel trailer ML166 highlights:
- Overhead Storage
- 13" Awning
- Sofa In Slide Out
- Queen Bed
Options Added:
Delta Solo Independence Package*
Delta Solo Convenient Camping Package*
Delta Lite Solar Package*
RVIA Seal
Enter this thoughtfully designed trailer through the 28" entry and step into a space that blends comfort and functionality. At the front, a 60" x 80" queen bed offers restful sleep, complete with a wardrobe at the foot and overhead storage. The center features an L-shaped kitchen equipped with a sink, 2-burner cooktop, overhead cabinets, and a 32-inch TV, while directly across, a 10-cu. ft. refrigerator and a slide out with a 60" jackknife sofa maximize space and convenience. At the rear, enjoy a full bathroom with a 30" x 36" shower, toilet, sink, linen shelves, and additional overhead storage making this compact trailer feel like home wherever you go.
Each Delta Solo model is designed to deliver both comfort and convenience in a compact footprint. Inside, you'll find residential-style touches like can-style LED ceiling lights, durable cabinet doors with magnetic catches, and commercial-grade vinyl flooring built to last. On the exterior, practical travel features include easy-access switches for the slide-out and awning, sturdy Step Above fold-out entry steps, and color-coded, numbered wiring for simplified maintenance and troubleshooting.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,490 or $25/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $11,573
Sale Price: $25,995
Stock# TC309355
Interior Color: Unity Linen
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Interior Color | Unity Linen |
| GVWR | 5650 lbs |
| Dry Weight | 4168 lbs |
| Cargo Capacity | 1482 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Available Beds | Queen Bed |
| Refrigerator Type | 12 V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | 32" TV |
| Awning Info | 13' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
Delta Solo ML166 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


