New 2026 Alliance RV Delta Solo BH181 Travel Trailer
60K On Demand Tankless Water Heater, Slide Topper Prep, Porcelain Toilet, Exterior Ladder w/ built in Towel Rack.
View all Delta Solo Floorplans
2026 BH181 Features and Options
Alliance RV Delta Solo travel trailer RB152 highlights:
- Queen/Murphy Bed
- Rear Corner Bathroom
- Outside Griddle
- Exterior Refrigerator
Front:
- Queen Murphy bed (folds into sofa during the day)
Middle:
- Dinette in slide (adds space + extra sleeping)
- Full kitchen:
- 10 cu ft fridge
- 2-burner cooktop
- Microwave & sink
Rear:
- Double bunk beds (46" x 74")
- Full bathroom with shower
This layout is ideal if you want:
- Kids in bunks
- Adults up front
- Seating space during the day
Key Features
- Murphy bed / sofa combo (space-saving)
- Outdoor griddle + exterior fridge
- LED interior lighting & durable vinyl flooring
- Power awning & slide controls outside
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$39,680
You Save: $9,685
Sale Price: $29,995
You Save: $9,685
Sale Price: $29,995
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112093
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112093
Interior Color: UNITY LINEN
Stock# 112093
Interior Color: UNITY LINEN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 BH181 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Interior Color | UNITY LINEN |
| GVWR | 5650 lbs |
| Dry Weight | 4582 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7M5TD2217TC309191 |
For more information
Contact Us
Delta Solo BH181 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


