New 2026 Alliance RV Benchmark 42LFT Destination Trailer
Call or text 704-750-7295 to get our REDUCED PRICE today!
Alliance Benchmark destination trailer 42LFT highlights:
- Double Loft Area
- Triple Slide Outs
- Large Kitchen Island
- Dual Entry Doors
- Living Room Fireplace
- Swivel Table and Desk
Solid surface countertops throughout
-
Dual fireplaces.
-
Full fiberglass front cap plus a large windshield.
-
Day/night shades, power blinds for upper windows.
-
Mor-Ryde bed tilt in the bedroom.
-
Hardwood cabinets, soft-close cabinet doors.
-
Azdel composite fiberglass sidewalls.
-
High gloss fiberglass exterior.
-
Several smart TVs throughout.
-
Large residential kitchen with island.
-
Stackable washer & dryer.
-
Multiple large windows (“atrium windows”) for light & views.
-
Strong climate control: 3 × 15,000 BTU AC units, dual furnaces (total ~60,000 BTU) and extra electric heat via fireplaces.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 104157
Interior Color: HARMONY LINEN
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 2 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | HARMONY LINEN |
| Hitch Weight | 1396 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 14364 lbs |
| Fresh Water Capacity | 71 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Available Beds | Power Tilting King |
| Refrigerator Type | 110V Samsung |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 22' |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7M5TB4238TB207021 |
Benchmark 42LFT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


